|
|
| Brand Name: | Danfoss |
| Model Number: | SM090S4VC(SM090-4VM) |
| MOQ: | 1PCS |
| Price: | discussed |
| Delivery Time: | 1-5 Days |
| Payment Terms: | T/T,Western Union |
High-performance scroll compressor designed for air conditioning applications, featuring robust construction and reliable operation with R22 refrigerant.
| Gross Weight | 70.53 kg |
| Net Weight | 65 kg |
| EAN | 5702424540609 |
| Compressor Technology | Scroll compressor |
| Capacity Control | Fixed speed |
| Power Supply | 400/3/50 460/3/60 |
| Refrigerant | R22 |
| Cooling Capacity (60Hz) | 26.4 kW (90.1 kBtu/h) |
| Cooling Capacity (50Hz) | 19.7 kW |
| Motor Protection | Internal overload protector |
| IP Protection Class | IP54 (with cable gland) |
| Phase | 3 |
| Rated Load Amps (RLA) | 13.2 A |
| Locked Rotor Amps (LRA) | 98 A |
| Maximum Operating Current | 17 A |
| Total Height | 508 mm |
| Diameter | 254 mm |
| Suction Connection | 1 1/8 in |
| Discharge Connection | 3/4 in |
| Connection Type | Brazed |
| Oil Equalization | 3/8" flare SAE |
| High Side Max Pressure | 30.2 bar |
| Low Side Max Pressure | 25 bar |
| Rotational Speed (50Hz) | 2900 rpm |
| Rotational Speed (60Hz) | 3500 rpm |
| Maximum Starts per Hour | 12 |
| Oil Charge | 3.25 L |
| Oil Type | Mineral (160P) |
| Refrigerant Charge (Max) | 8.5 kg |
|
| Brand Name: | Danfoss |
| Model Number: | SM090S4VC(SM090-4VM) |
| MOQ: | 1PCS |
| Price: | discussed |
| Packaging Details: | wooden packaging |
| Payment Terms: | T/T,Western Union |
High-performance scroll compressor designed for air conditioning applications, featuring robust construction and reliable operation with R22 refrigerant.
| Gross Weight | 70.53 kg |
| Net Weight | 65 kg |
| EAN | 5702424540609 |
| Compressor Technology | Scroll compressor |
| Capacity Control | Fixed speed |
| Power Supply | 400/3/50 460/3/60 |
| Refrigerant | R22 |
| Cooling Capacity (60Hz) | 26.4 kW (90.1 kBtu/h) |
| Cooling Capacity (50Hz) | 19.7 kW |
| Motor Protection | Internal overload protector |
| IP Protection Class | IP54 (with cable gland) |
| Phase | 3 |
| Rated Load Amps (RLA) | 13.2 A |
| Locked Rotor Amps (LRA) | 98 A |
| Maximum Operating Current | 17 A |
| Total Height | 508 mm |
| Diameter | 254 mm |
| Suction Connection | 1 1/8 in |
| Discharge Connection | 3/4 in |
| Connection Type | Brazed |
| Oil Equalization | 3/8" flare SAE |
| High Side Max Pressure | 30.2 bar |
| Low Side Max Pressure | 25 bar |
| Rotational Speed (50Hz) | 2900 rpm |
| Rotational Speed (60Hz) | 3500 rpm |
| Maximum Starts per Hour | 12 |
| Oil Charge | 3.25 L |
| Oil Type | Mineral (160P) |
| Refrigerant Charge (Max) | 8.5 kg |