|
|
| Brand Name: | Danfoss |
| Model Number: | SM100S3VC(SM100-3VI) |
| MOQ: | 1PCS |
| Price: | discussed |
| Delivery Time: | 1-5 Days |
| Payment Terms: | T/T,Western Union |
The SM100S3VC is a high-performance scroll compressor designed for R22 refrigerant applications in air conditioning systems. This 8HP compressor features a robust blue housing and delivers reliable cooling capacity with advanced scroll technology.
| Model Number | SM100S3VC |
| Compressor Technology | Scroll Compressor |
| Refrigerant | R22 |
| Horsepower | 8HP |
| Cooling Capacity (60Hz) | 37.6 kW (128.33 kBtu/h) |
| Power Supply | 200-230V / 3 Phase / 60Hz |
| Rotational Speed | 3500 rpm |
| Rated Load Amps (RLA) | 27.1 A |
| Locked Rotor Amps (LRA) | 195 A |
| Maximum Operating Current | 32 A |
| Color | Blue |
| Total Height | 508 mm |
| Diameter | 254 mm |
| Suction Connection | 1 1/8 inch |
| Discharge Connection | 3/4 inch |
| Net Weight | 65 kg |
| Gross Weight | 70.84 kg |
| High Side Max Pressure | 30.2 bar |
| Low Side Max Pressure | 25 bar |
| Oil Type | Mineral (160P) |
| Oil Charge | 3.25 L |
| Refrigerant Charge (Max) | 8.5 kg |
| IP Protection Class | IP54 (with cable gland) |
| Approval Standards | CE, UL |
|
| Brand Name: | Danfoss |
| Model Number: | SM100S3VC(SM100-3VI) |
| MOQ: | 1PCS |
| Price: | discussed |
| Packaging Details: | wooden packaging |
| Payment Terms: | T/T,Western Union |
The SM100S3VC is a high-performance scroll compressor designed for R22 refrigerant applications in air conditioning systems. This 8HP compressor features a robust blue housing and delivers reliable cooling capacity with advanced scroll technology.
| Model Number | SM100S3VC |
| Compressor Technology | Scroll Compressor |
| Refrigerant | R22 |
| Horsepower | 8HP |
| Cooling Capacity (60Hz) | 37.6 kW (128.33 kBtu/h) |
| Power Supply | 200-230V / 3 Phase / 60Hz |
| Rotational Speed | 3500 rpm |
| Rated Load Amps (RLA) | 27.1 A |
| Locked Rotor Amps (LRA) | 195 A |
| Maximum Operating Current | 32 A |
| Color | Blue |
| Total Height | 508 mm |
| Diameter | 254 mm |
| Suction Connection | 1 1/8 inch |
| Discharge Connection | 3/4 inch |
| Net Weight | 65 kg |
| Gross Weight | 70.84 kg |
| High Side Max Pressure | 30.2 bar |
| Low Side Max Pressure | 25 bar |
| Oil Type | Mineral (160P) |
| Oil Charge | 3.25 L |
| Refrigerant Charge (Max) | 8.5 kg |
| IP Protection Class | IP54 (with cable gland) |
| Approval Standards | CE, UL |